9 LISTOPADA 2013 – TOMEK LIPIŃSKI & TILT /PL/
Zespół TILT, założony w Warszawie w 1979 roku przez Tomka Lipińskiego, należy dziś do najważniejszych polskich zespołów rockowych. Grupa miała kilka wcieleń muzycznych i personalnych, ale niezmiennie jest dowodzona przez lidera – Tomka Lipińskiego, jednego z najlepszych polskich „songwriterów”. Okresy aktywności Tiltu często przeplatały się z okresami aktywności Brygady Kryzys – zespołu założonego przez Tomka Lipińskiego i Roberta Brylewskiego.
Pierwsze wydawnictwo Tiltu, to singiel z 1983 roku z trzema piosenkami „Runął już ostatni mur”, „O, jaki dziwny, dziwny, dziwny” i „Każdy się boi swojej paranoi”. Singiel spotkał się z bardzo żywym odbiorem publiczności a piosenki te do dziś są wykonywane na koncertach grupy.
Pierwsza długogrająca płyta zatytułowana po prostu „TILT”, ukazała się w 1988 roku i przyniosła zespołowi bardzo dużą popularność. Album pokazał łagodniejsze oblicze zespołu i był sporym zaskoczeniem dla ortodoksyjnej część punkowej publiczności. Jak pokazały dalsze losy grupy, TILT nigdy nie ograniczał się do podporządkowania swojej muzyki jakiemuś gatunkowi, ale zawsze realizował swoja własną drogę artystyczną, wytyczaną przez lidera – Tomka Lipińskiego. Czas pokazał, że wolność artystyczna, szczerość przekazu i niepoddawanie się modom pozwalają zespołowi przez lata przetrwać w głowach i sercach słuchaczy. Album „Tilt” wraz ze zmianami muzycznymi przyniósł prawdziwe przeboje, do dziś nadawane w radiach jako 'evergreeny’, m.in.: „Rzeka miłości, morze radości, ocean szczęścia” czy „Mówię ci, że”, w którym gościnnie zaśpiewała Kayah (wtedy jeszcze nie posługiwała się tym pseudonimem). Ta ostatnia piosenka stała się jednym z największych polskich przebojów drugiej połowy lat 80.
Kolejny album Tiltu, sygnowany nazwą Czad Komando Tilt ukazał się w 1990 roku. Na albumie znalazły się kolejne słynne utwory „Jeszcze będzie przepięknie”, „Nie wierze politykom”, czy „Gdzie te serca”.
fot. Bartek Muracki
W 1996 roku Tilt pod nazwą TILT 2000 zagrał koncert akustyczny w Teatrze Buffo. Koncert był transmitowany przez radio i TVP. Zapis koncertu ukazał się na płycie „Rzeka Miłości – koncert w Buffo 96”. Na płycie znalazły się największe przeboje Tiltu, oraz „To co czujesz” Brygady Kryzys, czy utwory z solowego dorobku Tomka Lipińskiego. Między innymi kolejny przebój „Nie pytaj mnie” z filmu Psy 2. Album „Rzeka miłości – koncert w Buffo” nie przyniósł nowych utworów, ale klimat koncertu i akustyczne aranżacje piosenek pozbieranych z różnych okresów działalności Tomka Lipińskiego spowodowały, że utwory te zajaśniały nowym blaskiem.
W 2002 roku ukazuje się czwarta płyta Tiltu pt. „Emocjonalny Terror”. Na płycie znalazły się m.in. utwory „Miasto fcionga”, „Westchnienie” i „Ostatnia piosenka o miłości”, które trafiły do filmu „Reich” Władysława Pasikowskiego.
W 2010 roku ukazało się DVD zespołu w ramach serii „Najmniejszy koncert świata”. Oprócz znanych hitów Titlu znalazły się tam „Centrala” Brygady Kryzys oraz dwie nowe kompozycje.
Obecna grupa występuje jako Tomek Lipiński & Tilt. W repertuarze ma blisko 30 piosenek pochodzących z rożnych okresów funkcjonowania TILTu, a także Brygady Kryzys oraz z solowego repertuaru Tomka Lipińskiego. Na koncertach usłyszeć można m.in. największe przeboje Tiltu takie jak m.in: „Mówię Ci że”, „Rzeka miłości…”, „Runął już ostatni mur”, „Jeszcze będzie przepięknie…”, utwory z filmów „Psy 2”, „Słodko-godzki”, „Reich”, oraz utwory Brygady Kryzys.
Od początku 2013 roku zespół wznowił intensywną działalność koncertową, zarówno na dużych imprezach plenerowych, jak i w polskich klubach. Równolegle muzycy pracują nad materiałem na nową płyte studyjną – pierwszą od 11 lat. Album powienien się ukazać się na początku 2014 roku.
Obecny skład zespołu TOMEK LIPIŃSKI & TILT: Tomek Lipiński – gitara, wokal Karol Ludew – perkusja (Semantik Punk) Piotr Leniewicz – gitara basowa (Semantik Punk) Wojciech Konikiewicz – instrumenty klawiszowe Aleksander Korecki – saksofon, flet